Odszedłem i co dalej?

Po odejściu z sekty może ci się wydawać, że jesteś jedyną na świecie osobą z takim doświadczeniem. Być może odcięli się od ciebie dawni przyjaciele, twój kontakt z rodziną jest ograniczony, a ludzie z którymi o tym rozmawiasz nie rozumieją z czym się mierzysz. Po pierwsze pamiętaj, że odejście z grupy destrukcyjnej wymaga dużej siły i odwagi. Wyrwanie się z sideł kontroli umysłu to bolesny i ciężki proces i możesz być dumny/a z siebie, że podjąłeś/podjęłaś się tego wyzwania.

Po odejściu z grupy destrukcyjnej zazwyczaj trzeba przejść przez proces żałoby. W końcu przebywanie w takiej społeczności i odchodzenie z niej nieodwołalnie wiąże się ze stratą. Najpierw traci się dotychczasowe więzi, grupa stopniowo odcina nas od bliskich, zmienia nasz sposób myślenia aż w końcu staje się głównym trzonem naszej tożsamości. Definiuje to kim jesteśmy. Po odejściu mierzymy się ze stratą nie tylko ludzi, którzy byli nam bliscy, ale także tej części nas samych, która była nierozerwalnie związana ze wspólnotą. Tracimy część siebie i tą stratę musimy przepłakać, żeby móc ze spokojem pochylić się nad tym kim jesteśmy i co jest dla nas ważne. Odzyskiwanie siebie to proces, który możemy sobie ułatwić. Oto rzeczy, które mogą okazać się pomocne:

  • Grupy wsparcia.  Na grupach wsparcia spotykamy osoby, które borykają się z podobnymi problemami do naszych. Przeszli przez podobne rzeczy, wiedzą o czym mówimy, z czym się mierzymy i doświadczają podobnych emocji. Tutaj możesz sprawdzić, czy nasze stowarzyszenie prowadzi obecnie nabór do grupy wsparcia.
  • Grupy nieoficjalne. Jeśli szukasz codziennego kontaktu z innymi osobami z doświadczeniem grupy destrukcyjnej możesz poszukać takich społeczności na portalach społecznościowych. Należy jednak pamiętać, że niesie to ze sobą szereg zagrożeń. W takich miejscach często werbuje się do nowych sekt, a treści które się tam pojawiają mogą nie być rzetelne. Jednak jeśli zachowamy ostrożność to takie miejsca mogą okazać się niezwykle pomocne. Zapraszamy do naszej grupy (https://www.facebook.com/groups/1054449295750692) na której możesz dzielić się swoimi doświadczeniami, czytać treści psychoedukacyjne i poznawać innych ludzi o podobnych doświadczeniach.
  • Psychoterapia. Indywidualne konsultacje ze specjalistą od zdrowia psychicznego mogą okazać się kluczowe. Na psychoterapii dowiadujemy się na jakie niezaspokojone wcześniej potrzeby odpowiadała grupa destrukcyjna, jak zaspokoić je w zdrowy sposób albo jak odzyskać swoją tożsamość. Psychoterapia poprawia jakość życia. Tutaj możesz sprawdzić jak zapisać się do naszych specjalistów.
  • Psychiatra. Czasami potrzebna jest diagnoza i leczenie farmakologiczne. Do psychiatry możesz umówić się bez skierowania. Taki lekarz zwykle przyjmuje w każdym mieście w centrach zdrowia psychicznego.
  • To kim byłeś wcześniej.  Jaką osobą byłeś/aś przed wstąpieniem do grupy destrukcyjnej? Być może są rzeczy o których marzyłeś/aś? Może lubisz słuchać ciężkiej muzyki albo zawsze marzyłeś/aś o skoku na bungie? Teraz jest moment żeby zastanowić się nad tym czego chcesz ty.

Droga do wolności jest usłana różami. Czasem wdepniesz na kolec, a czasem zobaczysz piękne kwiaty wokół siebie. Trzymanie własnego życia w swoich rękach z jednej strony może cieszyć, z drugiej przytłaczać. Jeśli tak się dzieje to znaczy, że odczuwasz pełne spektrum emocji i jest to dobry znak. W końcu jesteś wolny/a.