Umowa o wolontariat jest dobrowolną pracą na rzecz innych osób lub organizacji, dlatego też jest nieodpłatna. W związku z tym wolontariusz nie otrzyma za jej wykonywanie wynagrodzenia, ani innych dodatków niematerialnych. Wszelkie kwestie z nią związane reguluje ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
Wolontariuszem może być każda osoba fizyczna, która chce poświęcić na to swój czas. Wolontariusz powinien posiadać kwalifikacje i spełniać wymagania odpowiednie do rodzaju i zakresu wykonywanych świadczeń.
Korzystający z wolontariatu (np. Stowarzyszenie) ma obowiązek:
- zawarcia z wolontariuszem umowy w formie pisemnej, jeśli stosunek wolontariatu ma trwać dłużej niż 30 dni,
- przeszkolenia wolontariusza w zakresie bhp,
- poinformowania o przysługujących wolontariuszowi prawach i ciążących na nim obowiązkach oraz umożliwić mu dostępu do tych informacji w formie ustnej lub pisemnej, np. ulotki lub regulaminu,
- dostarczenia wolontariuszowi wszelkich materiałów i środków, niezbędnych do właściwego wykonywania zadań, wynikających z umowy wolontariatu,
- na żądanie wolontariusza zwroty kosztów, które poniósł on w związku z wykonywanym świadczeniem,
poniesienia kosztów szkoleń i kursów, które są niezbędne do prawidłowego wykonywania obowiązków wolontariusza, - opłacenia podróży służbowych i wypłacania diet na zasadach obowiązujących pracowników,
zapewnienia wolontariuszowi bezpieczne i higieniczne warunki pracy, - na żądanie wolontariusza wystawić zaświadczenia i opinie na temat świadczonej przez niego pracy.
Korzystający może ubezpieczyć wolontariusza w przypadku jeśli nie został ubezpieczony u żadnego innego podmiotu. Nie jest to jednak obowiązkowe. Z reguły nie opłaca się składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu działalności wolontariackiej.
Korzystający może też zapewnić wolontariuszowi ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, w zakresie wykonywanych świadczeń, jednak nie ma takiego obowiązku.
W przypadku wolontariatu, który trwa nie dłużej niż 30 dni, konieczne jest ubezpieczenie z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach. W razie wypadku świadczenia dla Wolontariusza wypłacane są na zasadach określonych w ustawie z 30 października 2002 roku o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach.
Korzystający może pokrywać koszty szkoleń wolontariuszy w zakresie wykonywanych przez nich świadczeń określonych w umowie z Wolontariuszem.
Czy warto być wolontariuszem?
Praca wolontariusza to jedna z piękniejszych form pomocy. To bezinteresowne działania, za które wolontariusz nie otrzymuje korzyści materialnych. Może jednak wzbogacić się niematerialne – otrzymując wdzięczność lub uśmiech drugiej osoby.
Wolontariat, oprócz tego, że niesie ze sobą bezinteresowną pomoc, może być sposobem na przełamanie monotonii codziennego życia, drogą do zawarcia nowych znajomości, czy też szansą na zdobycie nowych umiejętności. Za całą pewnością można powiedzieć, że to inwestycja w samego siebie. To dzięki wolontariatowi można rozwinąć takie umiejętności jak skuteczna komunikacja z innymi czy organizacja pracy w grupie, którymi kiedyś będzie można zapunktować u potencjalnych pracodawców.